V sobotu navštívila Andrea spolu s několika dobrovolnicemi Oázu Lidice, kde proběhla beseda s Lidickými ženami – paní Skleničkovou, paní Cábovou a paní Kalibovou a také s paní Kottovou, která prošla tábory v Terezíně a v Osvětimi. Bylo to opět velmi zajímavé a poučné setkání.
Děkujeme všem dámám za to, jakým způsobem o prožitých událostech hovoří, přejeme hodně zdraví a na viděnou na další besedě 🙂
Dobrovolnické centrum Kladno
***
Sobotní odpoledne lze trávit mnoha způsoby. Já měl dnešní odpoledne tu čest být přítomen v Oáze Lidice na besedě s paní Martou Kottovou a třemi lidickými ženami, paní Jaroslavou Skleničkovou, Miloslavou Kalibovou a Miladou Cábovou. Besedu zahájila paní Zdenka Kotková, která se s Martou Kottovou zná již řadu let, protože bydlí v severočeském Liberci. Paní Marta je ve svém věku stále vitální a téměř celé své poutavé vyprávění stála. Ve svém vyprávění se zmínila také o svém bratru Viktoru Lashovi, který byl jedním z třiceti terezínských vězňů, kteří pohřbívali lidické muže. Vyprávěla o životě v Terezíně, kam byla transportována ve svých 12 letech v roce 1942 a také o svém transportu do Auschwitz Birkenau, kam se dostala v říjnu roku 1944. Dodnes přesně neví, jak dlouhou dobu strávila v Auschwitz, tak, jak východní fronta byla stále blíže k hranicím Polska, došlo i k přesunutí vězňů do jiných koncentračních táborů. Své poutavé vyprávění doplnila řadou dokumentů, které s sebou přivezla. Ukázala například medaili od akademické sochařky Marie Uchytilové, která byla ražena pouze v 50 kusech a kterou Marie Uchytilová vytvořila jako vzpomínku na 3800 českých židů terezínského transportu zahynuvších 8. března 1944 v plynových komorách Auschwitz Birkenau. Zmínila také svého přítele, dnes sedmadevadesátilétého Adolfa Burgra – účastníka slavné operace Bernhard – projektu padělání platidel spojenců a také nám ukázala několik z padělaných librových bankovek a také poštovní známky, které byly padělány. Besedy se také aktivně zúčastnily tři lidické ženy, které účastníkům besedy vyprávěly své vzpomínky na 10. Červen 1942 a zejména pak na období tří let, které strávily v koncentračním táboře Ravensbrück. Na závěr více než dvou a půl hodinové besedy se poděkovala paní Martě Kottové starostka obce Lidice paní Veronika Kellerová a předala jí květiny. Za Oázu Lidice předala paní Nešporová lidickým ženám a paní Kottové jako poděkování kytici rudých růží. Velké poděkování patří všem, kteří tuto besedu zorganizovali!
Autorem textu i fotografií je Petr Hroník